Kategorisi | Güncel Yazılar, Haberler

BAKAN ERSOY DÖNEMİNDE SEKTÖRE İKİ YENİ VERGİ GELDİ

BAKAN ERSOY DÖNEMİNDE SEKTÖRE İKİ YENİ VERGİ GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yeni vergilerle ilgili yasa taslağında en çok tartışma yaratanlardan biri kuşkusuz otellere getirilen konaklama vergisi oldu.

Karın yüzde 5-10’una denk geliyor

Bundan henüz 4 ay önce turizm sektörünü Tanıtım Ajansı vergisine bağlayan devlet, şimdi de otelleri konaklama vergisine bağlıyor. Sektörün sesi ise o zaman da cılız çıkmıştı, şimdi de cılız çıkıyor. Son dört ayda sektöre getirilen vergiler, cirolarının yüzde 3’üne yaklaştı. Bu da karlılığın (tesisin kar marjına bağlı olark) 5-10 arasında bir orana tekabül ediyor.

Otellere getirilen konaklama vergisi birkaç açıdan bu işin ruhuna aykırı. Birincisi, toplanacak paralar belediyelere değil Hazine’ye gidecek, ikincisi ise sadece konaklamayı değil, bir tesis içinde ücretle sunulan (yeme, içme, spa, eğlence, aktivite…) tüm hizmetleri kapsayacak. Üçüncüsü ise bedel sabit tutar olmayıp, alınan hizmete karşılık ödenenen ücrete bağlı olarak değişecek.

Ajans payı tartışılırken turizmcilerin önerisine kulak verilmedi

Otellerden toplanacak konaklama vergisi (özünde bir çeşit yeni vergi) elbette tesisler tarafından müşteriye yansıtılacak. Bazı turizmciler, Tanıtım Ajansı’nın yasalaştırılması dönemde sektörden ciro üzerinden vergi alınmasına karşı çıkmış, bu paranın ülkeye gelen misafirlerden konaklama vergisi olarak alınmasını istemişti. O dönemde, başta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy olmak üzere, kimse bu öneriyi dikkate almamıştı.

Tanıtım Ajansı payının cirolardan değil müşteriden alınan konaklama vergilerinden sağlanması yönünde talepler dile getirildiğinde Bakan Ersoy, ‘Bu vergi turizmde yüksek gelir elde eden tüm ülkelerde var’ diyerek geçiştiriyor, konunun özüne, yani bu paranın nasıl toplandığına değinmiyordu.

Bakandan habersiz sektöre vergi geldi !!!

Gelinen noktada, turizm sektörü Mehmet Nuri Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde, iki çeşit vergiye bağlanmış oldu. Turizmciler konuyla ilgili olarak Bakan Ersoy’u arayıp ‘Sayın Bakanım nedir bu yeni vergi işi’ diye sorduğunda, Bakan Ersoy’un ‘Bilgim dahilinde değil’ şeklinde yanıt vermesi ise işin vahim yanını oluşturuyor. Sorumlusu olduğunuz sektöre yeni vergi getiriliyor ve sizin bundan haberiniz olmuyor. Haberiniz olmasına rağmen böyle bir vergi düzenlemesi Meclis’e geliyorsa, o da ilkinden daha az vahim değil. Konuyla ilgili olarak Bakan Ersoy’dan veya Bakanlıktan henüz bir açıklama yapılmamış olması da ayrıca not düşülmeli.

İşler gerçekten de hızlı yürüyor

Sanıyorum bu konu Bakan Ersoy’un sık sık övünerek dile getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile alakalı. Ersoy sistemi anlatırken özellikle işlerin çok hızlı yürüyeceğini, çok hızlı kararlar alınacağını söylüyordu. Tıpkı Türkiye Turizm Tanıtım ve Ajansı’nda olduğu gibi, hızla alınan ‘konaklama vergisi’ kararı da Bakan Ersoy’un bu öngörüsünü doğruluyor.

Çalışanların ücretleri zaten baskılanıyor

Türkiye’de her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de ücretler ciddi şekilde baskı altında. Otellerde yaşanan personel sirkülasyonu ise bunun en net kanıtı. Bunun baskılanan maaşlar ve az personelle çok iş yapma politikasından kaynaklandığı ise yadsınamaz.

Birer ticari işletme olan oteller, karlılıklarını korumak için tüm girdileri aşağıya çekmeye çalışıyor. Personel sayılarının azaltılması ve ücretlerin baskılanması da bu politikanın bir parçası. Otellerin karlarından taviz vermelerini beklemek sermayenin kendi doğasına aykırı. O halde ne yapacaklar? Birincisi fiyatları arttıracaklar, ikincisi maliyetleri düşürecekler. Bu neyi getirecek? Rekabet avantajının kaybolmasını, işçi ücretlerinin daha da baskılanmasını ve verilen serviste kesintiye gidilmesini. Tabi Bakan Ersoy’un deyimiyle ülkeye ‘kaliteli’ turist akmaya başlarsa o zaman durum değişebilir. (TurizmGuncel)

Yorum Bırakın

TCMB Döviz Kurları

SATIŞ
ALIŞ
AUD
4.4498
4.4210
CAD
4.8601
4.8383
CHF
7.0183
6.9735
DKK
0.9964
0.9916
EUR
7.4198
7.4065
GBP
8.3023
8.2592
JPY
6.3461
6.3044
KWD
22.1440
21.8580
NOK
0.6782
0.6736
SAR
1.8111
1.8079
SEK
0.7058
0.6986
USD
6.8040
6.7917