Kategorisi | Güncel Yazılar, Haberler

TÜRKİYE ANTALYA’DAN İBARET SANILIYOR.

TÜRKİYE ANTALYA’DAN İBARET SANILIYOR.

Termal Sağlık Turizm Derneği’nin (TESTUD) organizasyonunda ilk kez ülkemizdeki termalleri inceleme fırsatı bulan Rus tur operatörleri, sağlık turizmi yetkilileri ve gazeteciler, ülkemizin termal potansiyeline hayran kaldı.

Türkiye’deki termallerin Antalya örneğinde olduğu gibi tanıtılması durumunda Avrupa’da rakibi olmayacağını söyleyen Rus tur operatörleri, Ankara’daki termaller ve sağlık kuruluşları hakkında bilgi aldı.

90 kişilik turizm heyetinin ilk ayağı olan 34 Rus yetkili, Ankara’daki termaller ve sağlık kuruluşlarını inceledi. Termalleri ile ünlü Haymana beldesindeki Grannos Termal Otel’de düzenlenen toplantıya katılan Ural bölgesinin en büyük tur operatör firması RT Plus’ın sahibi Galina Tereshcenko, Türkiye’de müzikten, cam akustiğine, sıcak karşılamadan, olağanüstü sağlık hizmetlerine kadar çok üst düzeyde bir tablo ile karşılaştıklarını kaydetti.

Yemeklerden hijyene kadar tüm detayları taktirle karşıladıklarını, ancak kendinin bile bu işe yoğunlaşmasına karşın Türk termalleri konusunda hiçbir tanıtım çabası görmediğini ifade eden GalinaT ereshcenko, şunları söyledi:

“Bizler sürekli kapımızı çalan Çekya, Slovenya gibi gölleri ile ünlü ülkelere çok fazla sayıda Rus turist gönderiyoruz. Türkiye ise, Antalya’dan ibaret sanılıyordu. Ta ki TESTUD’un bu zenginliği bize aktarmasına kadar. Şimdi bu zenginliği yerinde gördüğümüzde Türkiye kaplıcalarına daha fazla odaklandık. Sizden çok daha fazla tanıtım yapmanızı bekliyoruz.

Buradaki herkes Türkiye termallerinden etkilendi

Buradaki herkes Türkiye termallerinden etkilendi ama, tanıtım ile desteklemeniz, Antalya bölgesinde olduğu gibi fuarlar ile bizlere daha fazla anlatmanız gerekiyor. Ayrıca gelişten gidişe kadar tüm ayrıntıları ile bizlere listeler çıkarmanız gerekiyor. Avrupa’ya göre çok daha ucuz, bir o kadar daha iyi olan bu tesisler, her yıl binlerce turisti ağırlayabilecek kapasitede.”

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut da, her kadının güzel olduğunu ancak, Haymana kaplıcalarına giren kadınların daha da güzelleştiğini söyledi. Turgut, tüm Rus termal tutkunlarını Haymana’ya davet etti.

Haymana suyunun mucizevi etkisi

Turizm yatırımcısı Kürşat Özdemir ise, Haymana suyunun 3 gün içinde cildi güzelleştirdiğini söyledi. 330 gramı 500 dolar olan dünyaca ünlü bir kremde Haymana suyu kullanıldığını ifade eden Özdemir, “Buraya gelirseniz böylesi pahalı bir kremi kullanmaya gerek kalmaz” dedi.

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık da, dünyanın en güzel termal tesisleri, en zengin su kaynakları, en güler yüzlü tesis işletmecileri ve personelinin ülkemizde olduğunu belirterek, “Aynı zamanda eş zamanlı alternatif turizm çeşitlerine sahip bir ülkeyiz ve coğrafi konumumuz ile 3 saatlik uçuşla onlarca ülke bize ulaşabiliyor. Ama ne yazık ki termallerimize bu zamana kadar yeterince turist çekemedik” dedi.

Termal turizmi için bir milat

Termal Sağlık ve Turizm Derneği’nin yaklaşık 6 ay önce bu sorunu gidermek üzere kurulduğunun altını çizen Yılık, şunları söyledi: “Bu kapsamda ilk durağımız, şüphesiz ki bizim için en önemli ülkelerden biri olan komşumuz Rusya oldu. Rusya’ya o kadar sık gidip geldik ki, burayı adeta yol yaptık. Yani, helva yapmak için buradaki potansiyeli değerlendirmemiz şarttı.

Kuzeyin soğuk ülkesinde, ağır maden ve sanayi kuruluşlarında dünya ekonomisine katkı sağlamaya çalışan çok değerli Rus kardeşlerimiz, güzelliklerine güzellik katmak isteyen Rus kadınlar, bu ülkede şifa arayan 7’den 70’e herkesle zenginliklerimizi paylaşabilirdik ve yanılmadık. Henüz 3-5 ay olmasına karşın bugün buradasınız.

Bugün güzel bir başlangıca imza atıyoruz

Anadolu’nun tam merkezinde, Türkiye’nin başkentindesiniz. Sizlerle bugün güzel bir başlangıca imza atıyoruz. Bu nedenle bugün aslında termal turizmi için bir milat. Bizler kısa süre içerisinde dost ülke Rusya’dan sayıları yüz binlerle ifade edilen turistin termal tesislerimize geleceğini öngörüyoruz.

İşte bu noktada tüm termal işletmecilere tesislerinde gereken revizyonları yapmalarını özellikle FTR merkezlerini tamamlamalarını, personel eğitimlerini en kısa sürede tamamlamalarını öneriyoruz. Bu çabamız belki de termal tesislerimizi turizmimizin merkezi haline getirecek. Bu vesileyle başta Rus konuklarımız olmak üzere herkese hoşgeldiniz diyor, şifa diliyorum.”(turizmaktuel)

Yorum Bırakın

TCMB Döviz Kurları

SATIŞ
ALIŞ
AUD
4.0254
3.9993
CAD
4.3820
4.3624
CHF
5.8129
5.7758
DKK
0.8610
0.8568
EUR
6.4202
6.4086
GBP
7.1277
7.0907
JPY
5.3025
5.2677
KWD
18.8700
18.6260
NOK
0.6696
0.6651
SAR
1.5233
1.5205
SEK
0.6119
0.6057
USD
5.7130
5.7027