Kategorisi | Güncel Yazılar, Haberler

BİLİNÇLİ TATİLCİNİN TERCİHİ “TURUNCU BAYRAK” OLACAK.

BİLİNÇLİ TATİLCİNİN TERCİHİ “TURUNCU BAYRAK” OLACAK.

“Afiyet Olsun İsraf Olmasın”, “Gıda Dostu Turuncu Bayrak” sloganı hızla yayılarak, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın temellerini atıyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) da “Turuncu Bayrak” çalışmalarını destekliyor.
“Gıda Dostu Turuncu Bayraklı Oteller adına 1 Milyon Fidan” hedefiyle Ankara Turan Güneş Bulvarında 14 Ekim 2018’de ilk Hatıra Ormanı dikildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilk Gıda Dostu Panora AVM’nin de katkılarıyla etkinliğe katılan doğa dostları bundan sonra tatil seçimlerine doğayla barışık gıdayı koruyan çevreye saygılı uygulama olan Turuncu Bayrağa öncelik vereceklerini dile getirdiler. Günde 10 binlerce aracın geçtiği prestijli noktadaki hatıra ormanı ve Gıda Dostu Turuncu Bayrak tabelası, hedef kitle olan tatilcilerin dikkatini çekmesi hedefleniyor…

Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı çerçevesinde başlatılan ve ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla güçlenen, turizmde gıda israfını önleme uygulamaları tüm hızıyla artarak, devam ediyor. Seçkin turizm işletmelerinin de katılım ve destekleriyle “Afiyet Olsun İsraf Olmasın” “Gıda Dostu Turuncu Bayrak” sloganı hızla yayılarak, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın temelleri atılıyor.

Bir turizm merkezi olan ülkemizde turizmde gün geçtikçe artan gıda israfının önlenmesi amacıyla 2018 yılında başlatılan uygulamalar zincirinin önde gelen işletmeler tarafından sahiplenilmesi, programın kısa sürede elde ettiği başarının bir göstergesi. Türkiye genelindeki turizm işletmelerinde başlatılan Turuncu Bayrak uygulamasına, Gloria Hotels, Çeşme Ilıca Otelleri gibi önde gelen işletmeler katılım ve fayda sağlamaya başladı. 2019 yılında Restoranlar da uygulamaya geçilecek. Daha etkin ve hedef kitleye ulaşılabilmesi için Alışveriş Merkezleri, Eğitim Kurumları ile işbirliği yapılıyor…

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON), Turist Rehberleri Birliği gibi sivil toplum kuruluşlarının, program ile işbirliği turizm işletmelerinde gıda israfının görünür bir seviyede azaltılmasını sağlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yanı sıra eğitim noktasında Ankara Üniversitesi, turizmin merkezi olan
Antalya Valiliği Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programına destek veriyor.

Turuncu Bayrak (TUBA), öncesinde bir yıl kadar süren saha analizlerinin uzmanlar tarafından incelenerek, neden-sonuç ilişkileri geliştirilmesi ve çözüm odaklı yaklaşımlar sonucu ortaya çıkmış bir uygulama. Yurt dışı örneklerin de detaylı bir şekilde incelenerek ülkemiz koşullarına uyarlanması sonucu uzman ekiplerce hazırlanan TUBA, turizm sektöründe gıda israfının önlenmesi ve geri dönüşümü olabilecek gıda atıklarının değerlendirilmesi amacıyla bir dizi aşamayı kapsıyor. TUBA, çatısı altına giren turizm işletmelerinde gıdaların satın alma, tüketim, depolanma, ayrıştırılma ve geri dönüşüm süreçleri incelenerek, düzenleniyor. Satın alma, mutfak ve servis personellerine eğitimler verilerek, sertifikalandırılıyor.

Programda gıda israfında önemli bir nokta olan işletme misafirlerini bilinçlendirmeye yönelik kapsamlı bir dizi faaliyet de hayata geçiriliyor. İşletmenin özellikle açık büfe noktalarında Türkçe, İngilizce ve Rusça hazırlanan görsel materyallerle gıda israfını azaltmaya yönelik sloganlar, anket çalışmaları ile konuya dikkat çekiliyor.
Çocuklar için özel bir çalışma yapılan program çerçevesinde çocuklara yönelik, aktiviteler, oyunlar, özel gösterimler yer alıyor. Uygulamalar zaman içerisinde farklı işletmelerin farklı ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda da şekillenebiliyor. Misafirlerin sürece katılımlarını sağlamak ve artırmak amacıyla işletmelerin yılda en az üç kez etkinlik düzenlemeleri, TUBA’nın kriterleri arasında yer alıyor.

TUBA nasıl ortaya çıktı?

Dünya genelinde artan nüfus artışı ne yazık ki beraberinde gıda israfını da getiriyor. Fazla gıda ve aşırı tüketim Avrupa ülkeleri ve Amerika’da hızla artarken, az gelişmiş ülkelerde yetersiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı ölüm oranları da aynı hızla artmaktadır. Bu nedenle Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kurumlar gıda israfına karşı yeni politikalar geliştirmektedirler. Her dakika bir bebeğin açlıktan ölümle yüz yüze kaldığı bir dünyada bu duruma ülke olarak duyarsız kalmamız düşünülemezdi. Bu nedenle oluşturulan Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformu, israfı önlemek adına bir dizi plan ve program geliştirdi. Ülke çapında her alanda israfın azaltılması amaçlanan programın ilk ayağını turizm işletmeleri oluşturuyor. Bu amaçla bir araya gelen platform yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları uygulamanın daha geniş bir alana yayılması amacıyla işbirlikleri geliştirdiler.

Bilinçli tatilcinin tercihi Turuncu Bayrak
Program başlatıldığı andan itibaren hem işletme yetkililerinin hem de yerli ve yabancı duyarlı tatilcilerin konuyla ilgili rahatsızlıkları dikkat çekiyor. Uygulama ile işletme sahipleri ve çalışanlarının gıda israfından sıkıntı yaşadıkları fakat nasıl bir çözüm yolu izleyeceklerini geliştiremedikleri ortaya çıkmıştır. İşletmelere bir can suyu olan uygulama onlardan gelen desteklerle yeni sezona daha güçlü hazırlanmaktadır.
Tabi programda en önemli hedef kitleyi tatilciler oluşturuyor. Uygulamalar, zaten bilinçli olan ve halihazırdaki durumdan rahatsızlık duyan misafirlerin yanında konuya duyarsız kalan misafirleri de sürece dahil etmektedir.

TURUNCU BAYRAK NEDİR
Uluslararası Turuncu Bayrak Uygulaması; işletmelerde yapılan gıda israfının önüne geçebilmek adına gerçekleştirilen, işletmelere kazanç sağlayacak, prestij getirecek ve müşterilerin tercih önceliğinde yer alacak bir sistemdir. Sistemi oluşturan kriterler bütünü, doğa dostu ve işletme dostudur. Gıda israfının oranının azaltılması için otel ve restoran gibi işletmelerde yer alan personellere gıda israfına karşı verilecek eğitim ile israf konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

Yorum Bırakın

TCMB Döviz Kurları

SATIŞ
ALIŞ
AUD
4.0254
3.9993
CAD
4.3820
4.3624
CHF
5.8129
5.7758
DKK
0.8610
0.8568
EUR
6.4202
6.4086
GBP
7.1277
7.0907
JPY
5.3025
5.2677
KWD
18.8700
18.6260
NOK
0.6696
0.6651
SAR
1.5233
1.5205
SEK
0.6119
0.6057
USD
5.7130
5.7027