Kategorisi | Güncel Yazılar, Haberler

STEPHEN HEAPY: İNGİLİZ TURİST TÜRKİYEYİ ÖZLEDİ. KAPASİTEYİ ARTTIRDIK.

STEPHEN HEAPY:  İNGİLİZ TURİST TÜRKİYEYİ ÖZLEDİ. KAPASİTEYİ ARTTIRDIK.

Jet2.com’un CEO’su Stephen Heapy, şirketin Türkiye planlamaları, Thomas Cook ile girdikleri rekabet savaşı, İngiliz müşterinin Türkiye’ye bakışı ve daha birçok sayıda başlıkta TurizmGüncel’e özel açıklamalarda bulundu. İngiliz turistte Türkiye güveninin yeniden oluştuğuna işaret eden Heapy, ”Gelen misafire bu ülkeden uzaklaşmak için mazeret vermeyin.” dedi.

İşte; TurizmGüncel’den Savaş Daş’ın Heapy ile yaptığı özel söyleşi:

”TÜRKİYE KAPASİTEMİZİ İKİ NEDENLE ARTTIRDIK”

Türkiye kapasitenizde bu kadar büyük artışa gitmenizin nedeni nedir?

Türkiye kapasitemizi arttırmamızın iki nedeni var; bunlardan biri kuşkusuz artan Türkiye talebi. Son birkaç yıldır İngiltere’de düşüş yaşayan Türkiye, yeniden müşteri güveni sağlamaya başladı.

Jet2.com’un ardından Thomas Cook da Türkiye kapasitesini arttırdı. İngiltere’de Thomas Cook ile Jet2.com arasında ciddi bir rekabet mi var?

”THOMAS COOK İLE REKABET HALİNDEYİZ”

Evet, Thomas Cook ile aramızda bir rekabet var. Biz İngiltere’nin en büyük ikinci tur operatörüyüz. Thomas Cook ise üçüncü en büyük. Ve evet, biz kesinlikle rakibiz ve ben rekabete inanırım. Çünkü rekabet şirketleri kalitelerini geliştirme ve uygun fiyatlı seçenek oluşturma konularında cesaretlendirir.

Bizim Türk otelleri ile sadece bugün değil, geçmişte de çok güzel ilişkilerimiz vardı. Bu ilişki hem bizim için hem de oteller için faydalı bir ilişki.

İNGİLTERE’DEKİ TÜRKİYE TALEBİ

Peki İngiltere’de Türkiye talebini en çok ne etkiliyor? Fiyat mı, yoksa İngilizler gerçekten Türkiye’yi özledi mi?

Bana soracak olursanız talebin artmasında hem fiyat kalite dengesinin hem de ingiliz halkının Türkiye’yi özlemesinin etkisi var.

Ama buna rağmen fiyatın daha büyük bir faktör olduğunu düşünüyorum. Yani yüzde 55 fiyat, yüzde 55 İngilizlerin Türkiye’yi özlemesi diyebiliriz. Çünkü Türkiye’de fiyatlar insanları cezbedecek kadar rekabetçi.

Öte taraftan, daha önce de belirttiğim gibi, müşterinin Türkiye’ye olan güveni geri dönüyor. Türkiye, büyük tarihi ve kültürel mirası, yüksek kalitedeki otelleri, yemekleri ve misafirperverliği ile büyük bir çekim noktası.

”ONLARA MAZERET VERMEYİN!”

Şu anda İngiliz turist Kuzey Akdeniz’den Doğu Akdeniz’e doğru yöneliyor. Belki bunların içinde ilk defa Türkiye’yi deneyecek insanlar var. Türkiye’den uzaklaşıp başka ülkelere gitmeleri için neden vermemeliyiz. Onlara muhteşem bir tatil deneyimi yaşatın ve tekrar gelmelerini sağlayın.

Türkiye kapasitenizi büyük oranda arttırdınız. Peki herhangi bir risk görüyor musunuz?

”RİSK HER YERDE VAR”

Risk her yerde var. Ben örneğin Manchester’da yaşıyorum ve iki sene evvel şehrimde bir bomba patladı ve insanlar öldü. Londra’dan Paris’e, Nice’ten Madrid’e kadar çok sayıda Avrupa kentinde terör saldırıları oldu.

”DAHA TALEP YOKKEN KAPASİTE ARTTIRDIK”

Türkiye’de resort bölgelerinde herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmadı. Evet, şu anda Suriye sınırında bazı olaylar var ama bu noktalar turizm bölgelerine yüzlerce kilometre uzaklıkta. Buradaki tek olumsuz nokta, Avrupa’da Türkiye’nin sürekli, ”Savaş, operasyon, ordu” gibi sözcüklerle gündeme geliyor olması. İnsanlar politikadan anlamıyor, neler olduğuna bakmıyor. Sadece kafalarında bu sözcükler kalıyor; Ordu, savaş, operasyon vs.. Kimse gazete okumuyor, haberleri izlemiyor. Sadece sosyal medya kanallarındaki yalan yanlış mesajlara bakarak kanaat oluşturuyor ve panikliyor. Umut ediyorum, insanları güvenlik konusunda endişeye düşürecek olaylar yaşanmasına izin verilmez. Üç kritik noktanın altını çiziyorum; 1. İngiliz müşteri Türkiye’ye geri dönüyor. 2. Türkiye’de fiyat kalite dengesi muhteşem oteller var. 3. Tur operatörleri henüz talep ortada yokken Türkiye kapasitesini arttırdı. Biz mesela şu anda para kaybediyoruz.

Türkiye, ülkede neler olduğu veya Suriye’deki operasyon ile ilgili daha aydınlatıcı bilgiler mi vermeli kamuoyuna?

”SAVAŞ, ORDU, OPERASYON SÖZCÜKLERİNİ KULLANMAMAK LAZIM”

Doğru ama bunu kontrol etmek o kadar kolay değil. ”Evet savaştayız ama o bölge tatil yerlerine yüzlerce kilometre uzakta” dediğinizde de yine ”Savaş, ordu, operasyon’ sözcüklerini kullanacaksınız. Bence mümkün mertebe bu sözcükleri kullanmaktan kaçınmak lazım. Özellikle yeni yetişen nesil gazete okumuyor, TV haberleri izlemiyor. Sosyal medyanın manipülasyonuna açıklar. Şu anda sansasyonel haber ve yalan haber konusunda çok ciddi problemlerimiz var. Bu nedenle en iyi yol, hiç bu olaylara girmeden, destinasyonun pozitif yönlerini anlatmaya devam etmek.

Peki İngiltere pazarında neler oluyor. Bundan bir süre önce bağımsız acentelere çağrıda bulunarak Thomas Cook’un ürünlerini satmamalarını istediniz. Neden böyle bir çağrı yaptınız?

”THOMAS COOK ÜRÜNLERİMİZİ SATTIRMADI”

Bunu yapmamın nedeni, Thomas Cook’un seyahat acentelerine ”Jet2 ürünleri satmayın” demesi. Çünkü büyümemizi durdurmak istiyorlar. Tamam, bunu dert edinmiyorum. Bu ürünlerimizi direkt, çağrı merkezleri ve bağımsız seyahat acenteleri aracılığıyla satıyoruz. Biz bağımsız seyahat acentelerinin dostuyuz ve iyi bir ilişkimiz var.

”İNGİLTERE’NİN İKİNCİ BÜYÜK TUR OPERATÖRÜYÜZ”

Peki Thomas Cook’la Jet2 mücadelesinde kazanan kim olacak?

İşte bu çok iyi bir soru. İngiltere’nin en büyük tur operatörü TUI. İkinci sırada ise biz geliyoruz. Thomas Cook üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye turizm endüstrisi ile çok iyi ilişkilerimiz var. Büyümeye ve daha fazla insanı tatile götürmeye devam edeceğiz. Neden ikinci en büyük biziz? Çünkü fantastik bir müşteri servisimiz var ve müşterilerimiz bunun farkında.

Söylemek istediğim şey, Türkiye’ye gelen turiste başka destinasyonlara yönelecek mazeretler vermeyelim. Onları elimizde tutalım. Bizim bir sloganımız var; Tüm müşterilerimiz birinci sınıf. Herkes için VIP hizmet veriyoruz.

Yorum Bırakın

TCMB Döviz Kurları

SATIŞ
ALIŞ
AUD
3.8563
3.8313
CAD
4.0407
4.0225
CHF
5.3974
5.3630
DKK
0.8186
0.8146
EUR
6.1018
6.0908
GBP
6.9426
6.9066
JPY
4.9021
4.8698
KWD
17.7480
17.5180
NOK
0.6286
0.6244
SAR
1.4270
1.4245
SEK
0.5970
0.5909
USD
5.3526
5.3429