Kategorisi | Güncel Yazılar

ERDOĞAN: TURİZM POLİTİKAMIZ TIKANDI, YENİ BİR VİZYONA İHTİYAÇ VAR.

ERDOĞAN: TURİZM POLİTİKAMIZ TIKANDI, YENİ BİR VİZYONA İHTİYAÇ VAR.

Ankara’da başlayan III. Turizm Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin turizm politikasının tıkandığını ve yeni bir vizyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

III. Turizm Şurası’nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin turizm politikasının tıkandığını ve yeni bir vizyona ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye’nin turizm gelirinin ziyaretçi artışına paralel artmadığına dikkat çeken Erdoğan, konuşmasında şu noktaların altını çizdi:

”YENİ BİR VİZYONA İHTİYACIMIZ VAR”
”Turizm politikamızın artık tıkandığı, yeni bir vizyona ihtiyaç duyduğu ortadadır. 2023 hedefleri içerisinde turizm için de belirlenmiş bir çıta var.

”DÖRT DÖRTLÜK BİR ÇEKİM NOKTASI OLUŞTURAMADIK”
Türkiye turizmde çok zengin bir arşive sahip. Buna rağmen dört dörtlük bir çekim alanı oluşturamayışımızın nedenini sorgulamamız lazım.

”7.5 TRİLYON DOLARLIK BİR SEKTÖRÜ KONUŞUYORUZ”
Bugün artık dolaylı ve direkt etkisi 7.5 trilyon doları bulan bir sektörü konuşuyoruz. Bir başka ifadeyle turizm sektörü tüm dünya GSYİH’sinin yüzde 10’una denk gelen bir büyüklüğe sahip ve turizmin önümüzdeki 10 yılda da ortalama büyümenin üstünde büyüyeceği görülüyor.

”40 MİLYON OLAN TURİST SAYISI 25 MİLYONA GERİLEDİ”
Turizmin son derece hassas bir sektör olduğunu da unutmuyoruz. Küresel bölgesel ve ülkesel gelişmeler turizmi derinden etkiliyor. Bunu biz son yıllarda yaşadık. Suriye ve Irak’taki savaş ve ülke içindeki terör ve darbe girişimi sektörü derinden etkiledi. 40 milyon olan turist sayısı 25 milyona kadar geriledi. Şu anda bu rakamın 26 milyona çıkması olumlu istikamette geliştiğimizi ve kötü dönemi geride bıraktığımızı gösteriyor.

”TURİZM GELİRİ TURİST SAYISINA PARALEL ARTMIYOR”
Ancak turizm gelirlerinde kat etmemiz gereken büyük bit mesafe olduğunu biliyoruz. Turist artışına paralel bir gelir artışı elde edemiyoruz. Turizm gelirlerimizin turist artışına yansımamasında rekabetin etkisi olduğu açıktır. Diğer alanlarda oluğu gibi turizmde de en kötü dönemi geride bıraktık ve yükselişe geçtik.
Devletimiz tüm imkanlarıyla sektörün yanındadır. İhracatta olduğu gibi, turizmde de kaybettiğimiz pazarların kat be kat büyükleri elimizi attığımızda tutacağımız mesafede.

”TURİZM ANLAYIŞI DEĞİŞTİ”
İnsanlar bir ülkeden bir ülkeye sadece eğlenmek için gitmiyorlar. Bir ülkeye gidip mutfağını tatmak, hatta yemeklerin nasıl yapıldığını görmek istiyor. Bu yüzden turizmi belirli alanlarla sınırlamak mümkün değildir. Aynı şekilde inanç turizmi, termal turizm, sağlık turizmi gibi yeni alanların geliştiğini görüyoruz. İnsanlar artık gittikleri her yerde hayatın her alnına dokunmak, hatıralar biriktirmek istiyorlar.

”YENİ TURİZM ANLAYIŞINDAN EN KARLI ÇIKCAK ÜLKEYİZ”
Türkiye bu anlamda dünyanın en zengin ülkesidir. Bunu doğru şekilde değerlendirirsek, bu yeni turizm anlayışından en karlı çıkacak ülke de biziz. Başka hangi ülkede bizdeki kadar zengin mutfak, zengin bir müzik ve folklor var?

Bütün bu paylaşımlar karşılıklı duygu, düşünce ve vicdan etkileşimini de beraberinde getirecektir. Belki o zaman trajedilerin yaşandığı yerlere dair duyarlılık da gelişir.

”İSTANBUL GİBİ BİR MÜCEVHER KENTİN BİLE…”
İstanbul gibi mücevher bir şehrin bile potansiyelini tam olarak kullanabilmiş değiliz. İstanbul tek başına Türkiye’nin aldığı toplam turist kadar turist alma kapasitesine sahip. İzmir, Bursa ve diğer kentlerimiz için de aynı şey söz konusu.

Yılda 120 milyon turist gönderen Çin başta olmak üzere, Hindistan, Malezya, Güney Amerika gibi ülkelere yöneleceğiz.

AKM YIKILIYOR
AKM’nin olduğu yeri yıkıyoruz ve yerine çok daha büyük ve modern bir bina yapacağız. Bunun lansmanını pazartesi yapacağız. 2019’un somuna kadar opera binasını İstanbul’a kazandıracağız. Proje çok çok güzel. muhteva itibariyle bugünkü mevcut yapıyla kıyaslanamayacak derece zengin ve çok amaçlı bir yapı. Türkiye’nin gücünü ortaya koyacak bir imkan bir zemin hazırlıyoruz. Belki de 2019 seçimlerinden önce bitireceğiz. ( TurizmGüncel – Ankara)

Yorum Bırakın

TCMB Döviz Kurları

SATIŞ
ALIŞ
AUD
3.8658
3.8408
CAD
4.0251
4.0070
CHF
5.4149
5.3804
DKK
0.8166
0.8126
EUR
6.0865
6.0755
GBP
6.7858
6.7506
JPY
4.7495
4.7182
KWD
17.7730
17.5430
NOK
0.6265
0.6223
SAR
1.4344
1.4318
SEK
0.5939
0.5878
USD
5.3807
5.3710